Dzień cytatów – dobro i zło

„Na tym świecie nigdy dobrze nie będzie. Z ludzi zawsze wyjdzie samolubstwo. Dopiero teraz to zrozumiałam, jak mam osiemdziesiąt lat. Świat się może najwyżej pogorszyć. Tylko, że w tym wszystkim – my mamy być dobrzy.”

Te słowa powiedziała Gizela w „Kalamburce” M. Musierowicz. Zaryzykuję tutaj stwierdzenie, że tylko człowiek płytki, który nie potrafi wniknąć w istotę rzeczy uzna je za pesymistyczne, lub zasmucające. Dla mnie tchną one optymizmem. Sugerują, że wszystko zależy od nas. Zdejmują z nas odpowiedzialność za zło tego świata, nakładając odpowiedzialność za siebie. To pomaga. Pomaga myślenie w mniejszych kategoriach, bo jeśli w nich zajdą zmiany to zmieni się też całokształt. A łatwiej robić małe kroczki, podejmować małe wyzwania niż próbować od razu zbawiać cały świat. Jan Paweł II powiedział: Wy musicie być tą zmianą, którą pragniecie ujrzeć w świecie. Musierowicz pokazuje nam też, że nasze zadanie jest jasno wyznaczone, (nie są to jakieś mgliste zapewnienia o naprawie świata wygłaszane uszminkowanymi ustami Miss Polonia) i bardzo proste. Nad czym bowiem człowiek ma większą władzę niż nad sobą? Na cóż mógłby mieć większy wpływ?

Źli ludzie to ci, którzy myślą, że świat jest zły i źli są wszyscy wokół. I czynią zło, myśląc, że bronią się przed złem innych.

Cóż powiedzieć? Czyste słowa ks. Popiełuszki: Zło dobrem zwyciężaj. Bo ogień zwalczany ogniem sprawia tylko, że pożar się rozprzestrzenia. Na myśl przychodzi mi też refleksja wspaniałego sir Anthony Hopkinsa: Kiedyś traktowałem ludzi dobrze – teraz z wzajemnością. Jak świetnie to rozumiem. Jak bardzo chciałabym działać tym systemem. Bo wtedy wszystko byłoby łatwe. Ale prawda jest taka, że nie zawsze łatwa droga jest tą właściwą. Tak po prawdzie to prawie nigdy nią nie jest. Ale: Nie obiecano nam spokojnej drogi, ale bezpieczne przybycie.

4 myśli nt. „Dzień cytatów – dobro i zło

 1. ~jus

  Zło dobrem zwyciężaj? Piękne. Taki trochę ideał, do którego można dążyć. Na złość reaguj spokojem, na małostkowość wyrozumiałością.

  Niestety takie mamy czasy, że ludzie optymistyczni i pokojowo nastawieni są uważani za frajerów. Jeśli starasz się widzieć dwie strony medalu i oddajesz choć trochę swojego pola, bo uznajesz rację drugiej strony, to jesteś ostatnim naiwniakiem. Jak przepuścisz kogoś w kolejce, jak zatrzymasz się, żeby zainteresować się brudnym psem biegającym po ulicy, jak nie kupisz czegoś taniej bo zapewne kradzione. Takie nawet zupełnie przyziemne rzeczy.

  Ale co jest najgorsze, z czym luźno skojarzyły mi się te cytaty, to absolutny brak świadomości swojej odpowiedzialności w skali globalnej. Człowiek pojedynczy jakby miał klapki na oczach. nie rozumiemy, że los chińskiego dziecka i lasów tropikalnych naprawdę zależy od naszych codziennych wyborów.
  Jakiś czas temu oglądałam jakieś Fakty czy Wiadomości. Oczywiście najważniejsze co tam powiedział pan T czy pan K. Zaraz potem jakieś opóźnienia na kolei i otwarcie mostu. A na sam koniec, dosłownie dwa zdania o tym, że poprzedniego dnia w Nairobi kłusownicy zabili ostatnią żyjącą samicę jednego z gatunków nosorożca. Ostatnią samicę. Nigdy już nikt nie zobaczy tego zwierzęcia, z naszej ludzkiej winy. Może jestem durna, ale dla mnie to straszne, że moje wnuki będą musiały żyć na tym osamotnionym pogorzelisku, które im zostawimy.

  Wiem, że te cytaty i Twój post tyczył się zapewne bardziej stosunku ludzi do ludzi, ale jakoś mnie tak dziś naszło przyrodniczo-globalnie:)

  Odpowiedz
  1. Herbata Autor wpisu

   Oba te aspekty są ważne. Ludzie nie zwracają na to uwagi niestety :( A jeśli chodzi o codzienne wiadomości to wkurzające jest, że najwięcej czasu zajmują inforamcje, z których nic nie wynika i te wszystkie traumy i dramaty. Dlaczego nic się nie mówi o dobrych rzeczach? No, wiem, nie sprzedają się :/ A to źle. Bo jak człowiek widzi wokół siebie zły świat i złych ludzi to jemu też się odechciewa starać być dobrym, bo uważa, że nie ma sensu. A to nieprawda! Na świecie jest więcej dobra niż zła, tylko trzeba to zauważyć.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>