Garść inspirujących cytatów

Są dwie drogi aby przeżyć życie: żyć tak jakby nic nie było cudem, albo tak jakby cudem było wszystko.

Jeśli kapitan okrętu nie wie, do której przystani chce przybić, to żaden wiatr nie będzie mu pomyślny.

Jak bardzo zależymy od ludzi, którzy od nas zależą. Ten silny jest całkowicie bezbronny wobec tego słabego. Bo ten słaby mu zaufał i już nie może być zostawiony. Kochać tę maleńką istotę to w sposób nieunikniony od niej zależeć, to dawać jej „wszechwładzę” nad sobą.

Ostrożni żyją dłużej od odważnych. Umierają mniej tragicznie. I rzadziej przy tym krzyczą ze strachu.

Kiedyś na pewno zmądrzeję, ale to jeszcze nie pora na takie wybryki.

Kiedy decydujesz się na dziecko, zgadzasz się, że od tej chwili Twoje serce będzie przebywało poza Twoim ciałem.

Gdy człowiek umiera nie pozostaje po nim na tej ziemi nic oprócz dobra, które uczynił innym. 

Są ludzie nieuleczalnie okaleczeni, których chciwość i próżność skaziła tak głęboko, że nie ma żadnego sposobu, aby zbliżyć się do ich chorej duszy.

Every man dies. Not every man really lives.

Uwielbiam żyć. Bywam czasem okropnie zrozpaczona, bardzo nieszczęśliwa, udręczona smutkiem, ale przy tym wszystkim wiem z całą pewnością, że cudownie jest żyć. 

Patrząc wstecz, uświadamiam sobie, że nasz dom był domem prawdziwie szczęśliwym. W dużej mierze dzięki mojemu ojcu, człowiekowi niezwykle zgodliwemu. Dzisiaj ta zaleta nie bywa mocno podkreślana.

Jak to powiedziała pewna stara Irlandka o swoim mężu: – On jest moją prawdziwą głową. – Właśnie tego potrzebuje kobieta. Musi czuć, że małżonek jest człowiekiem prawym, że może na nim polegać i cenić sobie jego zdanie, że w razie konieczności jemu można pozostawić podjęcie trudnej decyzji. 

Dziwne wydaje mi się twierdzenie, że jest coś chwalebnego w pracy. Dlaczego? [...] Praca to kwestia ekonomii i konieczności, dlaczego zatem miałaby być czymś chwalebnym?

14 myśli nt. „Garść inspirujących cytatów

 1. ~elfica

  Na studiach pisałyśmy z moją przyjaciółką listy i w każdym wpisywałyśmy sobie jakieś fajne cytaty :) ja też kiedyś miałam notes, w którym zapisywałam cytaty, które mi się spodobały :)

  Odpowiedz
  1. ~Dorota z Maminkowa

   To tak, jakby mówić, że literatura albo nawet myśl ludzka nie ma związku z rzeczywistością. Nie wiem, czy można być fanem cytatów, ale są cytaty, z którymi się utożsamiamy, które zmuszają do refleksji, takie, z którymi się kłócimy itd. To inspiruje, a inspiracja jest ważna.

   Odpowiedz
  2. herbata Autor wpisu

   To zależy Aniu kto taki cytat przeczyta :) Dla mnie ten o sercu przebywającym poza ciałem na przykład był pustym zdaniem dopóki nie zaszłam w ciążę. Myślę, że zawsze znajdzie się cytat odnoszący się do aktualnej sytuacji życiowej czy poglądów danej osoby, który jej się spodoba, albo odwrotnie – ktoś trafi na cytat, który znacząco zmieni jego spojrzenie na świat.

   Za to nie jestem fanką tych wszystkich „Wielkich ksiąg cytatów” itp. Wydają mi się nadęte, no i kto z nich korzysta na co dzień? Zdaję sobie sprawę, że zrobiłam tu może coś podobnego, ale w rzeczywistości zebrałam część cytatów (z książek i zasłyszanych nie wiadomo gdzie), które albo mnie zainspirowały, albo zmusiły do zastanowienia, albo – jak w dwóch przypadkach – po prostu rozbawiły :)

   Odpowiedz
 2. ~Dorota z Maminkowa

  Kilka bardzo mnie przykuło, z kilkoma się utożsamiam, ale z trzema ostatnimi byłabym w stanie dyskutować długo ;)
  Bardzo ładny, ckliwy dla każdej matki: „Kiedy decydujesz się na dziecko, zgadzasz się, że od tej chwili Twoje serce będzie przebywało poza Twoim ciałem.” Choć zastanawiam się, dla ilu kobiet taka myśl jest zupełnie nieprawdziwa.
  Oraz ten, podoba mi się, bo ta myśl była mi nieznana, dlatego dłużej nad nią zawisłam: „Ostrożni żyją dłużej od odważnych. Umierają mniej tragicznie. I rzadziej przy tym krzyczą ze strachu.” Aż go wygooglowałam i zaskoczyło mnie autorstwo ;).

  Odpowiedz
  1. herbata Autor wpisu

   :D Nie dziwię się Twojemu zaskoczeniu ;) Ze wszystkich jego książek, które przeczytałam ten cytat mnie rozbawił na tyle, że postanowiłam go tu umieścić :)
   Wiem, że dwa ostatnie nie mogły Ci się spodobać, ale ciekawi mnie dlaczego trzeci od końca też trafił na czarną listę? ;)

   Odpowiedz
 3. ~Dorota z Maminkowa

  Nie chodzi o czarną listę, ale raczej o zgodliwość. Mam problem z tą cechą. Nie mogę jednoznacznie powiedzieć, czy uważam ją za cnotę czy za pewien hamulec. Nie zawsze ten zgodliwy jest szczęśliwy, choć jego postawa zapewnia spokój i szczęście innym. Rzadko się spotyka dwoje zgodliwych… bo i chyba byłoby to bez sensu.

  Odpowiedz
  1. herbata Autor wpisu

   Hmm… Myślę, że Agacie Christie, (bo ona jest autorką tego cytatu), chodziło tutaj o zgodliwość nie w rozumieniu „rezygnowanie z siebie, żeby reszta była zadowolona”, ale o umiejętność pójścia na kompromis i nie kłócenia się o pierdoły. Chyba się zgodzisz, że kompromisy są w życiu konieczne ;) Ja w każdym razie ten cytat tak odebrałam, bo też nie popieram zgadzania się na wszystko dla świętego spokoju i duszenia w sobie rosnącego niezadowolenia.

   A z czarna listą to był tylko żarcik ;)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>